W jaki sposób przygotować łóżeczko niemowlęce, aby zapewnić dziecku zdrowy i wygodny sen?

Malutkie dzieci większość czasu spędzają na śnie. Przez pierwsze dwa tygodnie swojego życia praktycznie tylko śpią i jedzą w przerwach. Z czasem potrzebują tego snu nieco mniej, jednak nadal jest bardzo cenny. Kiedy dziecko śpi, mózg analizuje wszystko to, co wydarzyło się wcześniej i uczy się nowych rzeczy. Dlatego tak ważne jest, żeby łóżeczko dziecka zapewniało mu idealny komfort i wygodę, ale też było bezpieczne. Jak przygotować pościel dla dziecka i o czym trzeba pamiętać wybierając poszczególne gadżety? Podpowiadamy.

Przygotowanie łóżeczka dziecięcego

Bardzo ważne jest, żeby łóżko, na którym ma spać dziecko było prawidłowo złożone,w  pełni stabilne i bezpieczne. Na początku maluszek układany jest wysoko, ponieważ samodzielnie nie podnosi nawet główki, a z czasem poziom materaca obniża się. W przypadku klasycznego drewnianego łóżka ze szczebelkami, warto zastosować materiałowe osłonki, choć nie jest to wcale koniecznością. Bardzo ważną rolę pełni materac, na którym dziecko śpi, ponieważ od niego zależy zdrowie kręgosłupa. Dla małych dzieci producenci oferują materace miękkie, odpowiednie dla masy ich ciała. Łóżeczko przed posłaniem powinno być czyste i gotowe do pościelenia.

Kołderka czy kocyk dla niemowlaka?

Malutkie dzieci śpią na płasko i nie potrzebują poduszki. Wystarczy dobrej jakości przewiewne prześcieradło. W zależności od temperatury powietrza, dziecko można przykrywać kołderką lub kocykiem albo pieluszką. Kołdra może być jednak za duża i za ciężka na początek. Kocyk dla niemowlaka będzie alternatywą, ponieważ można wybrać najmniejszy o odpowiedniej grubości. Latem w zupełności wystarczy lekka pieluszka bambusowa, ponieważ dzieci nie powinno się przegrzewać. Bardzo ważne jest, aby pościel po zakupie wyprać w wysokiej temperaturze proszkiem do prania lub w płynie przeznaczonym dla małych dzieci. Dobrze, aby przy łóżeczku dziecięcym znalazła się mała lampka nocna, którą można zapalać w środku nocy do przewijania i karmienia maluszka, a która nie spowoduje jego wybudzenia się.