Pierwsze chwile

marvelmozhko / Pixabay

Jak trudna jest opieka nad dzieckiem szybko przekonują się młodzi rodzice wracając z noworodkiem do domu. Co trzeba wiedzieć o noworodku, by zrozumieć potrzeby swojego maluszka?

Głos i bicie serca

Przyjście na świat jest dla naszego maluszka bardzo trudnym momentem. Wszystko się zmieniło. Jest zimniej, nie ma mamy tak blisko, jak była do tej pory. Dziecko jest atakowane przez dźwięki, które do tej pory słyszało inaczej. Obrazy, które się pojawiają, są nieostre.

Jedyne co dziecko dobrze rozpoznaje to głos rodziców, który poznało będąc w łonie mamy oraz bicie serca mamy. Warto uświadomić to sobie, gdyż wtedy zrozumienie noworodka będzie łatwiejsze.

Noworodek dużo szybciej się uspokoi, gdy mama będzie do niego dużo mówiła. Przytulenie to nie tylko noszenie na ręku i huśtanie, chociaż to niemowlaki również lubią. Przytulenie to przede wszystkim dla dziecka możliwość przytulenia się do serca mamy, które jest tym, co w jego życiu się nie zmieniło. Rytm serca mamy jest znajomym elementem, który bardzo szybko uspokoi dziecko. Daje poczucie bezpieczeństwa.

Dziecko niewyspane dziecko marudne

Prawda stara jak świat. Maluszek musi dużo spać. Do dziecka dociera tak duża ilość nowych bodźców, że układ nerwowy jeszcze sobie z tym nie radzi. Sen jest momentem wytchnienia i regeneracji. Okresy aktywności u dziecka są dosyć krótkie. Wprowadzenie stałego rytmu dnia na pewno pomoże maleństwu i rodzicom.

Opieka nad dzieckiem w pierwszych dniach jest bardzo wymagająca. Rodzice są pełni entuzjazmu, ale i obaw. Trzeba dać sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.