Kiedy warto kupić dziecku pufę sensoryczną?

Problemy z integracją sensoryczną dotykają dziś wielu dzieci. Mogą mieć podłoże różnego rodzaju, ale często mylnie kojarzone są od razu z autyzmem i innymi poważnymi problemami. Dziecku, u którego stwierdzi się taki problem z pewnością warto jest kupować artykuły wspierające je w jego przezwyciężeniu.

W jaki sposób pufy sensoryczne wspierają rozwój dziecka?

Jeśli maluch ma problemy z dotykaniem różnych powierzchni, odczuwaniem dotyku, przeszkadza mu konsystencja jedzenia, żelu do kąpieli, czy plasteliny, taka pufa na pewno będzie dla niego źródłem spokoju i wytłumienia negatywnych emocji. W sklepach można znaleźć pufy sensoryczne różnego rodzaju, odpowiednie dla dzieci i i osób dorosłych. Niektóre z nich nadają się głównie do siadania i leżenia na nich, podczas gdy z innymi można też tańczyć i bawić się. Zazwyczaj pufy sensoryczne wypełnione są suszonym ziarnem gryki, które jest całkowicie naturalne i bezpieczne. Jeśli pufa jest właściwie przechowywana, wówczas nie trzeba obawiać się o żadne alergie.

Pufa sensoryczna jest miękka, optymalnie dopasowuje się do kształtu ciała i zapamiętuje ją. Pozwala się rozluźnić, zrelaksować, uspokoić wszystkie emocje i skupić. Można wykorzystywać ją nie tylko do ćwiczeń związanych z integracją sensoryczną, ale również do wyciszania dziecka, które ma problem z ostudzeniem swoich emocji.

Kiedy warto kupić pufę sensoryczną?

Eksperci mają pewność, że taka pufa to sposób na relaks i zdrowy rozwój dla każdego dziecka, niezależnie od jego zdrowia i stopnia rozwoju. Kilkulatki zwykle kochają swoje zabawki sensoryczne, a taka pufa pełni dla nich rolę pluszaka, którego można tulić i wszędzie ze sobą zabrać. W niektórych domach pufy sensoryczne zastępują nawet kanapę przed telewizorem, a każdy z członków rodziny ma swoją, na której może się w pełni zrelaksować. Taką pufę warto polecić każdemu rodzicowi, któremu zależy na tym, aby jego dziecko potrafiło się wyciszyć i uspokoić, również w samotności.