Jak dbać o higienę soczewek kontaktowych?

Wiele osób decyduje się dziś zastąpić tradycyjne okulary korekcyjne soczewkami kontaktowymi. Producenci, zauważając ten trend oferują dziś soczewki kontaktowe praktycznie dla każdej wady wzroku, jak również takie, które mają pełnić jedynie funkcje estetyczne. O każde soczewki należy dobrze zadbać, ponieważ jest to produkt, który przylega bezpośrednio do naszych oczu, a więc jedynego nieosłoniętego organu naszego ciała.

Codzienna pielęgnacja soczewek kontaktowych

Bardzo ważne jest, aby zawsze przed założeniem, dokładnie wypłukać soczewki kontaktowe w przeznaczonym do tego płynie, który usunie maleńkie drobinki i zdezynfekuje powierzchnię soczewek. Poza tym, można taką czynność powtarzać również w ciągu dnia, kiedy tylko pojawi się dyskomfort. Soczewki muszą również być w takim płynie przechowywane, kiedy z nich nie korzystamy.

Bezpieczna i zdrowa alternatywa

Lekarze proponują, aby wybierać w miarę możliwości soczewki kontaktowe jednodniowe. Jest to produkt jednorazowego użytku, który na wieczór należy wyrzucić, a następnego dnia otworzyć kolejną parę. Takie rozwiązanie bez wątpienia jest bardziej higieniczne. Poza tym, tego typu soczewki są znacznie cieńsze od tych miesięcznych, dzięki czemu w ogóle nie czuje się ich obecności na powierzchni oka. Pozwalają również na przepuszczenie większej ilości powietrza.