Bezdech senny – przyczyny, objawy, leczenie

Statystyki wykazują, że niemal co piąty człowiek może cierpieć na dość problematyczne schorzenie, którym jest bezdech senny. Choroba ta polega na trudnościach w oddychaniu, które nieświadomie przechodzimy podczas snu. Mogą mieć one różne nasilenie – czasem objawiają się tylko jako niewinne chrapanie, któremu można zaradzić poprzez obrócenie się na drugi bok. Często jednak problem leży znacznie głębiej, a duszności prowadzą do poważnych konsekwencji, które mają odbicie na zdrowiu człowieka. Jak można w takim razie rozpoznać swoje objawy i podjąć się leczenia?

Z czego może wynikać bezdech?

Chociaż skłonność do nocnych bezdechów często ma podłoże genetyczne, to poszczególne, niezdrowe nawyki, nałogi lub styl życia mogą sprzyjać ich występowaniu. Na przykład, o wiele częściej dotykają one osób otyłych, a także palaczy. Związek pomiędzy złą kondycją organizmu a nasileniem się duszności jest w tu raczej dość oczywisty. Do grupy zwiększonego ryzyka należą także ludzie o charakterystycznej budowie ciała, na przykład krótkiej szyi bądź przerośniętym języku, które mogą prowadzić do niedrożności dróg oddechowych.

Polecamy https://mfzaar.pl/kategoria-produktu/maska-cpap/.

Jak obrać metodę leczenia?

Specjaliści są zgodni co do tego, że maski CPAP spisują się najlepiej w zdecydowanej większości przypadków osób cierpiących na bezdech senny. Są to wyspecjalizowane urządzenia, które pacjenci zakładają na twarz w nocy, aby uregulować ciśnienie panujące wewnątrz ich układu oddechowego. Najlepiej jest zainwestować w produkty z górnej półki – maski CPAP, które są łatwe w regulacji i oferują dostateczny komfort i wygodę, dzięki czemu nie utrudniają zasypiania i nie uwierają głowy.